05

Executive & Committees

Meet the ACE Executive Team

ACE's volunteer Executive Committee are elected from across the network's chamber leadership. Each team member is an experienced chamber manager with a wealth of experience and knowledge.

Tanya Oliver headshot.jpg

President

Executive Director,

Grande Prairie Chamber of Commerce

femail icone.jpg

Past President

femail icone.jpg

Vice President

Tracy_ABAD2019_Headshot.jpg
Tamara-2.jpg
Dana.jpg

Treasurer

Chamber Services Manager,

Alberta Chambers of Commerce

Director At Large

Executive Director,

Whitecourt & District Chamber of Commerce

Secretary

Executive Director,

Fort Saskatchewan Chamber of Commerce

Megan Wakefield.jpg

Director At Large

Project Coordinator

Bonnyville & District

Chamber of Commerce

MHenneigh.jpg

Director At Large

Chamber Services Coordinator

Drumheller & District Chamber of Commerce

femail icone.jpg

Director At Large

2020-21 Committees

Professional Development, Summit and Sponsorship Committee

Vacant-(Chair)

Tracy Acorn- ACC

Megan Wakefield- Bonnyville

Dana Severson - Whitecourt

Tamara Dabels - Fort Saskatchewan

Margaret Plumtree- Brooks

Communications Committee

Marilyne Aalhus- Airdrie (Chair)

Marley Henneigh - Drumheller 

Pam Brace - Chambers Plan

Megan Wakefield- Bonnyville

Tanya Oliver (Grande Prairie)

Bursary Committee
Membership/Mentorship Committee

Monica Bartman - Lacombe(Co-Chair)

Heather Bitz - Drumheller (Co-Chair)

Tamara Dabels - Fort Saskatchewan

Lisa Kowalchuk- Medicine Hat

Tracy Acorn- ACC

Roberta Pawluk- Morinville

Margaret Plumtree- Brooks

Marilyne Aalhus- Airdrie

Sharon Anderson- Camrose

Lisa Kowalchuk- Medicine Hat

Pam Brace- Chambers Plan

Megan Wakefield- Bonnyville

Tracy Acorn - Alberta

Sharon Anderson- Camrose

Finance Committee

Sharon Anderson - Camrose (Chair)

Todd Banks- Sherwood Park

Tracy Acorn - Alberta

Award Committee

Tanya Oliver - Grande Prairie 

(Current ACE Chair by default)

Nominations Committee

Tanya Oliver- Grande Prairie